Proje

TASARIM – MOBİLYA – TÜKETİCİ İLİŞKİSİ

Tasarım genel anlamda bir planın gerçekleştirilmesi ve bir ürünün görünüş ve fonksiyonlarına karar verilmesi sürecidir. Günümüzde pek çok üretici tasarımın önemini tüketicinin tasarım beklentilerini karşılamak üzere oluşturulan üretim ve satış stratejisi olarak vurgulamaktadır. Tüketici mobilya satın alırken, zevkine uygun seçim yaparken, fiyat konusunu da göz önünde bulundurmak zorundadır. Mobilya satın alındığında uzun süre kullanılan bir üründür. Bu anlamda tüketiciler fiyat, estetik ve konfor özelliklerinin yanı sıra kalite ve dayanım özelliğini de göz önünde bulundurmaktadır. Gelir düzeyi yükseldikçe tüketici, satın alacağı mobilyalarda değeri sadece fiyat ile ölçmemektedir. Tasarım değeri de önem kazanmaktadır. Bu da yüksek standartlarda üretim gereğini beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada tüketicinin kişisel yaşam ortamlarını oluştururken tercihlerini etkileyen faktörlerle üreticinin tasarım stratejileri incenlenmektedir.

Mobilya tasarımının, mimari ve endüstrinin diğer dallarındaki tasarımlardan farkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu dallarda kullanılan tasarım yöntemlerini mobilya tasarımları için de kullanmak mümkündür. Mobilya tasarımında işlev, teknoloji, ekonomi, orijinallik ve estetik kavramları ön planda tutulmaktadır. Mobilya tasarımı ilkeleri aynen mimarlık ve endüstri tasarımlarında olduğu gibi denge, devamlılık ve hakimiyettir. Mobilya tasarım elemanları biçim, ölçek, oran ve ritim, renk ve dokudur. Mobilya tasarımcısı tasarım elemanlarını mobilya tasarım ilkeleri ( denge, devamlılık, hakimiyet ) ışığında birleştirerek bir birlik oluşturmakta ve mobilyayı ortaya koymaktadır.

 

 

 

 

DESIGN – FURNITURE – CONSUMER RELATIONSHIP

In general, design is the process of realizing a plan and deciding on the appearance and functions of a product. Today, many manufacturers emphasize the importance of design as a production and sales strategy created to meet the design expectations of the consumer. When purchasing furniture, the consumer has to consider the price issue while choosing according to his taste. It is a product that is used for a long time when furniture is purchased. In this sense, consumers consider quality and durability as well as price, aesthetics and comfort. As the income level rises, the consumer does not measure the value of the furniture he will buy only with the price. Design value is also gaining importance. This brings with it the need for production at high standards. In this study, the factors affecting the preferences of the consumer while creating their personal living environments and the design strategies of the manufacturer are examined.

Furniture design is no different from designs in other branches of architecture and industry. Therefore, it is possible to use the design methods used in these branches for furniture designs. In furniture design, the concepts of function, technology, economy, originality and aesthetics are kept in the foreground. Furniture design principles are balance, continuity and dominance, just like in architectural and industrial designs. Furniture design elements are form, scale, proportion and rhythm, color and texture. The furniture designer combines the design elements in the light of furniture design principles (balance, continuity, dominance), creating a unity and presenting the furniture.

Mobilya Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir eve taşınırken, evlenirken veya evinizi yenilerken beğenip satın aldığınız mobilyaları uzun yıllar kullanabilmek istiyorsanız iyi seçimler yapmanız gerekir. Mobilya alışverişi yaparken hem göz zevkinize hitap edecek, hem de kullanım rahatlığıyla hayatınızı kolaylaştıracak tercihlerde bulunmalı, test etme ve satın alma süreçlerinde ve daha birçok konuda dikkatli davranmalısınız.

Alışveriş yapacağınız zaman gözünüzden hiçbir detayın kaçmaması için, mobilya seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususları sizin için listeledik.

Bütçe

Evinize mobilya gibi hem yükte hem de pahada ağır bir eşya alacağınız için öncelikle bütçenizi, sonra da herhangi bir mobilyayı çok beğenmeniz durumunda çıkabileceğiniz üst limiti önceden belirlemeniz iyi olur. Belirlediğiniz bütçe doğrultusunda, mümkün olduğunca diğer kriterlerinize de uygun olacak modeller bulabilirsiniz.

Konfor ve tasarım

Mobilya alışverişi yapılacağı zaman, göze hitap ederken konforu da geri plana atmayan mobilyaları tercih etmek gerekir. Örneğin oturma odaları evin dinlenme köşeleridir ve dolayısıyla en rahat olunması gereken alanlardır. Mağazada tasarımını çok beğendiğiniz ve dinlenme alanınıza yakışacağını düşündüğünüz bir koltuğun, rahatlığını da test etmelisiniz. Moda olan modeller, kumaşlar birkaç yıl sonra demode olabilir, zevkleriniz de zaman içerisinde değişebilir; fakat size iyi hissettiren, kullanışlı bir mobilya seçimi yapmanız uzun vadede memnun kalmanızı sağlar.

Diğer eşyalarla uyum

Vitrinde, showroom’da veya online mağazada görüp beğendiğiniz o mobilya, eve getirip monte ettiğinizde diğer eşyaların yanına, halılara ve duvarlara uyum sağlar mı diye mutlaka düşünmelisiniz. Spot ışıklarının altında gördüğünüz ürün, eve getirdiğinizde, evdeki aydınlatma sebebiyle aynı renkte ve çekicilikte görünmeyebilir. Satın aldığınız bir sehpanın malzemesi ile yemek masasının renk ve dokusu birbirine uymayabilir. Dekorasyonda renk, doku ve tarz uyumunu sağlayacak ürünleri tercih etmek evi daha şık gösterecektir. Yeni evler için öncelikle mobilya alışverişini tamamlamak, daha sonra dekoratif eşyaların seçimini yapmak daha mantıklı olacaktır.

 

Things to Consider When Choosing Furniture

If you want to be able to use the furniture you like and buy for many years while moving to a new house, getting married or renovating your house, you need to make good choices. While shopping for furniture, you should make choices that will both appeal to your eyes and make your life easier with ease of use, and be careful in testing and purchasing processes and many other issues.

We have listed the points you need to pay attention to when choosing furniture so that no detail escapes your eyes while shopping.

Budget

Since you are going to buy a heavy item, such as furniture, for your home, it would be good to first determine your budget, and then the upper limit you can go for if you like any furniture very much. In line with the budget you have determined, you can find models that will suit your other criteria as much as possible.

Comfort and design

When shopping for furniture, it is necessary to choose furniture that appeals to the eye and does not put comfort in the background. For example, living rooms are the resting corners of the house and therefore the areas where you need to be most comfortable. You should also test the comfort of an armchair whose design you like very much in the store and which you think will suit your resting area. Fashionable models and fabrics may become obsolete after a few years, and your tastes may change over time; however, choosing a furniture that makes you feel good and useful will ensure you to be satisfied in the long run.

Compatibility with other items

You should definitely think about whether that furniture that you see in the showcase, showroom or online store will fit with other furniture, carpets and walls when you bring it home and assemble it. The product you see under the spotlights may not appear in the same color and attractiveness when you bring it home, due to the lighting in the house. The material of a coffee table you purchased may not match the color and texture of the dining table. Choosing products that will provide color, texture and style harmony in decoration will make the house look more elegant. For new homes, it would be more logical to first complete the furniture shopping and then choose the decorative items.

AHŞAP MALZEMENİN İÇ MEKAN VE MOBİLYA TASARIMINDA KULLANIMI

Çok eski çağlardan beri kullanılmakta olan ahşap, günümüzde de çok sık tercih edilen bir malzemedir. Ahşap daha çok mobilya malzemesi olarak görülse de pencere ve kapı yapımlarında, yapının dış cephe kaplamalarında, döşeme-tavan kaplamalarında, iç dekorasyon tasarımları vb. bölümlerde kullanılmaktadır. Ahşap hem ekonomik hem de çok avantajlı bir malzemedir. Sağlık açısından zararsız oluşu, yangın anında betonarme ve çelik yapılara göre daha fazla ayakta kalması ve her alanda rahatça kullanılabilir olması dolayısı ile tercih edilen bir malzemedir. Yapılan bu çalışmada birinci bölümde araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi, ikinci bölümde ahşap malzemenin özellikleri, üçüncü bölümde geçmişten günümüze mobilya kavramı, dördüncü bölümde ahşap mobilyaların bozulma nedenleri, korunması ve onarımı, beşinci bölümde ahşabın yapılarda, iç mekan ve mobilya tasarımında kullanımı, altıncı bölümde ise tüm bu bölümlerin ortak sonucu yer almaktadır.

 

THE USE OF WOOD MATERIALS INTERIORS AND FURNITURE Wood, which has been widely used through the centuries, is still a preferantial material. Wood, considered mainly as furniture material,is also used to make windows,doors, outdoor flashing,floor and ceiling cover. And it is used in the interior decoration designs, too. Wood is economical and also an advantagous material. Since it is healthy and it elicits heat insulation and it is more resistant to fire compared with concrete and steel constructions and can be used in many fields, it is a very preferantial material. In the first section of this study there is the aim of this research the contents and the method and in the second section you can see the properties of the wood stuff. In the next chapter you will find the concept of the furniture from the past to the present time. In the fourth chapter,you’ll read the reasons of the wood’s deformation,protection of the stuff, repairing it and in the fifth chapter you will find the indoor use of wood in buildings,houses and the wood as furniture. Finally in the sixth section you will find the common results of all these parts.

Referanslarımız

Arayınız..
Konum
× Whatsapp Rezervasyon